Sucuk Üretimi Hakkında

Et Kalitesi

Bugün dünya sucuk endüstrisine baktığımızda; sucuk yapımında kullanılan etin düşük fiyatlı ve  kalitesiz etler olduğu görülmektedir. Biz 1000mera olarak buna karşı bir tavır sergileyerek  dananın en iyi yerleri olan antrikot, bonfile, kontrafileyi ayırmadan gurme fermente sucuk üretiyoruz.

Katkılar

Sucuğa tat, renk, doku, uzun raf ömrü kazandırmak için stabilizatör, renklendirici, aroma verici gibi çeşitli katkılar kullanılmaktadır. 1000mera olarak biz bu katkıları kullanmıyoruz ve eti en doğal hali ile size sunuyoruz.

Clostridium Botulinum Bakterisi

Bu bakteri pişmediği takdirde fermente et ürünlerinde üreme riski olan ve insan ölümüyle sonuçlanan bir bakteridir. Bunu önlemek amacıyla Avrupa gıda kodeksinde de yer alan sodyum nitrit ve C vitamini kullanmaktayız. Katkısız sucuk için yola çıkıp bir insanın hayati dair önemlidir diyerek fermente sucuk üretimimizde bunun dışında bir katkı kullanmıyoruz. Katkısız sucuklarda yer alan bu riskin farkında misiniz?

Sucuk Zarında Küf Oluşumu

Sucuklarımız doğal bağırsaktan yapıldığı için sucuğun üstü zaman içinde küf tutabilir, sirkeli bezle veya sıvı yağ ile temizleyebilirsiniz. 

Fermente Sucuk ile Isıl İşlem Görmüş Sucuk Arasındaki Farklar

Fermente, olgunlaştırma anlamına gelmektedir. Fermantasyon işlemi ise sucuk üretiminde uzun yıllar kullanılan yöntemdir. Sucuk, kurutulmuş doğal bağırsak içine kırmızı et kıymasının, çeşitli baharat ve sarımsak ile harmanlanıp, bağırsak içine doldurulmasıyla üretilmektedir. Sucuğun asıl üretim biçimi olan fermantasyon işlemi, bağırsak içine doldurulan sucuk ürününün doğal olarak bekletilerek gerçekleştirilen olgunlaştırma işlemidir.

Gelişen teknoloji, sucuk üretimini de etkilemiştir. Isıl işlem görmüş sucuk ürünlerinde yine kıyma haline getirilen et, çeşitli baharatlar ve sarımsak ile harmanlanır, ancak yapay bağırsağa doldurulur. Isıl işlem görmüş sucuğun fermente sucuktan ayrılmasının sebebi bekleme süresidir. Isıl işlem görmüş sucuk ürünlerinin olgunlaşma süreci son derece kısadır. Kısa sürede sucuğun olgunlaşması için fazla ısı ve nem işlemi uygulanır. Böylelikle 2 gün gibi kısa bir sürede sucuk olgunlaşmış hale gelmektedir. Ayrıca raf ömrünü uzatmak ve renk vermek için içine bir sürü katkı konmaktadır. Beslenme uzmanları, fermente sucuk ürünlerinin ısıl işlem görmüş sucuklara oranla daha sağlıklı olduğunu ifade ederek tüketicilere fermente sucuk ürünlerini tercih etmelerini tavsiye etmektedir.​

Shopping Cart